Ile okazji, tyle sposobów na to, by poczuć się pięknie dzięki sukience, butom na wysokim obcasie i oczywiście eleganckiej biżuterii. Czy są sposoby na to, aby dobrać ją prawidłowo do stylizacji i tym samym czuć się modnie?

Typ biżuterii a rodzaj dekoltu

Naszyjniki i kolczyki dopasowuje się nie tylko do rodzaju upięcia włosów, ale również do dekoltu. Jeśli sukienka go nie posiada, czyli jest zabudowana, świetnie będzie pasowała do niej kolia lub długi łańcuszek z wisiorkiem. Z kolei bardzo zdobne, drapowane dekolty, szczególnie w sukienkach z odsłoniętymi ramionami, nie przepadają za naszyjnikami w ogóle – lepiej sprawdzą się przy nich wyraziste kolczyki. Celebrytki złote to z kolei świetna propozycja dla pań, które lubią gładkie wzory na tkaninach, głębsze dekolty lub sukienki z dużą ilością koronek i falbanek. Ten typ naszyjnika pięknie okala szyję i podkreśla ją bardzo subtelnie – ponieważ jest delikatny.

Jak dopasować biżuterię do rodzaju tkaniny?

Bardzo ważną zasadą jest również, aby biżuteria podkreślała piękno sukienki, a nie przyćmiewała je – i na odwrót. I tak na przykład, gdy planujesz założenie aksamitnej małej czarnej, wówczas złote kolczyki zapięcie angielskie to odpowiedni wybór – są one minimalistyczne, ale jednocześnie luksusowe i wyraziste. Sukienki z dużą ilością cekinów lub brokatu praktycznie nie potrzebują dodatkowych ozdób – dlatego lepiej postawić przy nich na punktowe kolczyki, które nie będą zanadto rzucały się w oczy, ale podkreślą górną część stylizacji. Zwykle do takich błyszczących sukienek nie zakłada się żadnych naszyjników.

Jakimi zasadami kierować się przy doborze biżuterii do sukienki?

Jeśli dopasowanie biżuterii do stroju sprawia Ci problem, kieruj się po prostu własnym wyczuciem smaku i metodą „less is more”. Czasem naprawdę mniej znaczy więcej – a w przypadku sukienek na wielkie wyjścia ta zasada sprawdza się wyśmienicie. Jeśli stawiasz na zdobny, rzucający się w oczy materiał, kolor czy krój sukienki, zbyt duża lub zbyt krzykliwa biżuteria może wprowadzić element chaosu. W swojej szkatułce najlepiej mieć po prostu ponadczasowe modele, wykonane ze złota dobrej próby. Biżuteria złota najczęściej jest minimalistyczna i dość skromna, ponieważ to rodzaj kruszcu jest u niej największą ozdobą. Zatem, gdy masz wątpliwości, jaki naszyjnik wybrać, celebrytka złota może być dobrym pomysłem w przypadku wielu rodzajów dekoltów i tkanin, a delikatny łańcuszek doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku eleganckich wieczorowych kreacji z dopasowanymi do niego kolczykami czy bransoletką, ale również w przypadku ubiorów casualowych i biznesowych.

Zamiast posiadania w swojej szkatułce na biżuterię mnóstwa tanich, niepraktycznych i nieco zbyt błyszczących ozdób, czasem lepiej zredukować jej zawartość do klasycznych złotych elementów biżuterii, które można nosić latami bez obaw o ich zniszczenie lub utratę ich wartości. Im prostsze zestawienie stroju i biżuterii podczas wieczorowego wyjścia, tym lepszy efekt. Przekonasz się o tym, stosując się do zasady równoważności, bardzo istotnej w modzie.