Drukarki 3D w ostatnim czasie robią prawdziwą furorę. Są chętnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia. Zortrax to olsztyńska marka drukarek 3D, która może pochwalić się rewelacyjnym modelem drukarki zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Zortrax Inventure jest niewielkim urządzeniem, ale uchodzi za bardzo skomplikowane. Pozwala na uzyskanie detali doskonałej jakości, nawet jeśli mają one skomplikowaną budowę. Ten model drukarki posiada aż dwie głowice drukujące, co odróżnia ją od pozostałych modeli oferowanych przez Zortrax. Jedna głowica dedykowana jest materiałom budulcowym, natomiast druga świetnie tworzy struktury podporowe rozpuszczalne w wodzie.
- Drukarka 3D Zortrax — jak wygląda jej specyfikacja techniczna?
- Specyfika pracy drukarki 3D Zortrax Inventure
- Zortrax M200 Plus — tańsza i mniejsza propozycja od olsztyńskiej firmy
Drukarka 3D Zortrax — jak wygląda jej specyfikacja techniczna?
Drukarka 3D Zortrax to koszt przekraczający 13 000 złotych. Decydując się na zakup stacji do post-processingu, należy dołożyć kwotę ponad 2500 złotych. Choć ten model drukarki wygląda niepozornie, nie warto dać się zwieść. Drukarka jest bardzo ciężka, a to za sprawą komponentów znajdujących się w środku urządzenia. Zortrax Inventure posiada dwie głowice drukujące, szczelnie zamykaną i podgrzewaną komorę roboczą. Jest przyjazna użytkownikowi, a do komunikacji służy wyświetlacz LED-owy.
W przeciwieństwie do wcześniejszych modeli drukarek Zortrax, Inventure drukuje na wymiennych stołach plastikowych. Z czasem mogą się one zużyć, jednak nie jest to nic groźnego. Degradacja stolika nie oznacza wcale, że pęka, czy się niszczy. Jedyne co może być zauważalne z biegiem czasu, to pogorszenie się jego przyczepności.
Drukowanie na tym modelu jest możliwe dzięki oprogramowaniu Z-Suite. Jedyna różnica może polegać na tym, że pomijany jest tutaj etap generowania struktur podporowych. Generują się one automatycznie, co w poprzednich modelach nie miało miejsca.
Specyfika pracy drukarki 3D Zortrax
W tym modelu proces drukowania przeszedł na znacznie wyższy level. Na starcie należy założyć kartridże z materiałem. Z prawej strony trzeba włożyć kartridż z materiałem podporowym, a z lewej z budulcowym. Stolik roboczy także jest wtedy wymagany, a kiedy wszystko znajdzie się na swoim miejscu, można pozwolić sobie na pierwsze uruchomienie. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie drukowania. Plik dostarczany jest przy użyciu karty SD. Insertuje się ją do środka obok wyświetlacza. Bardzo intuicyjne menu drukarki znacznie wspomaga pracę. Nie różni się jednak znacząco od poprzednich modeli. Nie używa się tutaj pokrętła, a jedynie trzy przyciski — góra, dół, wybór. Nieważne, jaki model jest drukowany, drukarka zawsze zaczyna od nadrukowania materiału podporowego.
Zortrax M200 Plus — tańsza i mniejsza propozycja od olsztyńskiej firmy
Jeśli chodzi o drukarkę Zortrax M200 Plus, charakteryzuje ją szeroki wybór filamentów, możliwość monitorowania pracy za pomocą wbudowanej kamery, panele boczne będące częścią zestawu czy czujnik końca materiału. Technologia druku, jaka tutaj została użyta to LPD, czyli Layer Plastic Deposition. Maksymalny pobór mocy tej drukarki to 320 W. Drukarka 3D Zortrax M200 dostosowana została do niskoseryjnej produkcji. Średnica dyszy to 1,75 mm.
Drukarka M200 Plus posiada na wyposażeniu wszystko to, czego brakowało wcześniejszym modelom. Zaprojektowana została z myślą o bardziej zaawansowanych użytkownikach, wymagających klientach, dla których liczą się nie tylko niższe koszty, ale także wysoka jakość drukowanych elementów.
Kto jeszcze tego nie czytał? Udostępniajcie dalej, to powinni wiedzieć wszyscy