Nadchodząca jesień zwiastuje wytężoną pracę oświetlenia domowego, które musi zrekompensować nie tylko wydłużające się wieczory, lecz również ponurą aurę zachmurzonej codzienności. Aby nieco złagodzić tę pesymistyczną wizję kilku kolejnych miesięcy, warto zadbać o prawidłowy poziom oświetlenia w każdym pomieszczeniu. Do osiągnięcia tego celu służą dwa rodzaje żarówek, występujące w szerokiej gamie wersji rozmiarowych, mocowych i skali temperaturowej. Na rynku spotkamy żarówki tradycyjne, kuszące niskimi cenami, oraz nowoczesne żarówki LED. Jakie zachodzą między nimi różnice? Czy warto przepłacać za modne LED-y, skoro 2 złote wydane na tradycyjną żarówkę może przynieść porównywalne efekty?

Źródła światła LED – czym się różnią od tradycyjnych żarówek?

Dużo łatwiej mówić o podobieństwach między żarówką tradycyjną a tą LED, które są ograniczone wyłącznie do jednej kwestii – ob.a urządzenia emitują światło. Wszystko inne pozostaje różne. Zasada działania źródła światła LED opiera się na tzw. diodach elektroluminescencyjnych, wspomaganych przez związek chemiczny (luminofor), który odpowiada za nadanie światłu konkretnej temperatury barwowej. W żarówkach tradycyjnych znajdziemy natomiast wolframowy przewodnik elektryczny, który ulega intensywnemu żarzeniu po podłączeniu do sieci energetycznej. Żarówki LED charakteryzują się znacznie wyższą wydajnością energetyczną. Przelicznik efektywności świetlnej mieści się w okolicach 1 do 6. Dla przykładu: żarówka LED o mocy 10 W emituje tyle samo światła, co tradycyjna żarówka pobierająca aż 60 W energii w ciągu godziny pracy. Sześciokrotne oszczędności na konsumpcji energii w oczywisty sposób przekładają się zatem na niskie rachunki.

Żarówki wolframowe ustępują swym odpowiednikom typu LED także pod względem trwałości. Rzadko kiedy udaje im się przekroczyć granicę 1000 godzin świecenia. Producentów LED-ów określają ich trwałość na 15 tysięcy godzin. Dłuższy cykl życia i niższy pobór mocy to nie tylko oszczędność finansowa dla użytkowników, lecz także skuteczna metoda wieloaspektowej ochrony środowiska.

Energia pobierana przez żarówkę LED zostaje natychmiast przetworzona na światło widzialne. Nie następuje tutaj żadna emisja ciepła. Dlatego żarówki LED wyróżniają się bezpieczeństwem dla użytkowników, szczególnie tych najmłodszych. Pozostają przy tym wstrząsoodporne, a wytrzymała obudowa je w stanie znieść upadek z niewielkiej wysokości.

W przypadku źródła światła LED nie występuje zjawisko wydłużonego rozruchu. Żarówka LED osiąga pełnię sprawności natychmiast po włączeniu. Przewaga tych produktów w niemal każdym aspekcie skutkuje jednoznaczną rekomendacją – wyższa cena początkowa pozostaje w pełni uzasadniona. Zakup żarówek LED to oszczędność w długim terminie, która kilkakrotnie przekracza początkową różnicę w cenie.

Wydajne źródła światła LED – sklep.doko.pl

Wydajne źródła światła LED do wszystkich zastosowań znajdziesz w ofercie sklepu Doko. Hurtownia elektroniczniczna Doko (sklep.doko.pl) to miejsce kompleksowego zaopatrzenia klientów indywidualnych i firm. Opis produktów zawartych na stronie https://sklep.doko.pl/pl/c/Zrodla-swiatla/1 stanowi odpowiedź na potrzeby różnych grup klientów w zakresie ekonomicznych i bezpiecznych źródeł światła LED.