WordPress to nowoczesna i intuicyjna platforma publikacyjna, początkowo stworzona jako platforma blogowa, a teraz znajdująca zastosowanie również w szybkiej instalacji prostych stron oraz tworzeniu rozbudowanych portali internetowych, zarówno korporacyjnych, jak i indywidualnych. Ogromna popularność wynika z łatwości obsługi i intuicyjnego interfejsu, co umożliwia nawet początkującym użytkownikom sprawne korzystanie z dostępnych funkcjonalności.
Dodatkowym atutem, przyczyniającym się do popularności WordPressa, jest fakt, że jest dostępny całkowicie za darmo. Ponadto platforma oferuje tysiące wtyczek i szablonów graficznych, umożliwiających dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb oraz nadanie jej unikalnego charakteru.
WordPress – hosting i serwer
Zanim zdecydujesz się wybrać określone usługi hostingowe, sprawdź, jakie musi on spełniać wymagania i czego wymaga strona www. Aby zapewnić działanie twojej witryny musisz przede wszystkim wybrać serwer z obsługą PHP i MySQL. Dodatkowo, w zależności od wersji, konieczne jest spełnienie dodatkowych wymagań.
- WordPress 2.9 – 3.2 – wymaga PHP w wersji przynajmniej 4.3 oraz MySQL w wersji przynajmniej 4.1.2,
- WordPress 3.2 – wymaga PHP w wersji 5.2.4 lub nowszej, a także MySQL w wersji 5.0.15 bądź nowszej.
Dostawca hostingu powinien zapewnić także obsługę modułu mod_rewrite (.htaccess), a także serwery Apache lub Nginx i aktywnego suPHP.
Potencjalne problemy
WordPress nie jest jednak wolny od błędów, co warto uwzględnić, wybierając hosting stron www. Jakie są największe bolączki tej platformy z punktu widzenia serwera?
Przede wszystkim w trakcie użytkowania stron może okazać się, że strona wykorzystuje sporo pamięci RAM i generuje wiele zapytań do bazy danych. Na obciążenie serwera wpływają także dostępne z poziomu panelu klienta szablony i motywy. Zasoby serwera poważnie nadwyrężają także wtyczki i pluginy. Co to oznacza w praktyce? Z jednej strony sugeruje, że duże znaczenie ma szybki hosting, z drugiej zaś – nakłada na użytkownika rozsądek w korzystaniu z zainstalowanych dodatków wpływających na szybkość działania strony.
Jak wybrać hosting pod WordPress?
Z powyższych rozważań jasno wynika, że przed przystąpieniem do wyboru hostingu warto zastanowić się, jak ma wyglądać strona, jaki efekt chce się za jej pomocą osiągnąć i do jakich rozmiarów docelowo się rozrośnie. Nie jest to łatwe, więc choćby z tego powodu dobrym pomysłem jest rozważenie lepszego, bardziej przyszłościowego serwera. Pozwoli to uniknąć wielu kłopotów związanych choćby z wolną pracą naszej strony czy koniecznością przeniesienia jej na inny wydajniejszy hosting.
Jeśli jesteś ciekawy świata i różnych perspektyw, ten artykuł jest dla Ciebie.