WordPress to platforma blogowa, która z pewnością cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na całym świecie na korzystanie z niej zdecydowały się miliony użytkowników. Aby ją jednak zainstalować i korzystać z niej, należy zapewnić miejsce na serwerze, czyli hosting. WordPress ma w tej kwestii określone wymagania. Nic więc dziwnego, że wśród zainteresowanych użytkowników często pojawia się pytanie: jak wybrać najlepszy hosting WordPress, na co zwrócić uwagę w tym procesie i czy warto zdecydować się na tani hosting.

1. Czym wyróżnia się witryna WordPress?

2. WordPress – hosting i serwer

3. Potencjalne problemy

4. Jak wybrać hosting pod WordPress?

Oczywiście, nie ma jednej, zawsze sprawdzającej się odpowiedzi na pytanie, jaki hosting WordPress wybrać? Wiele zależy tu od indywidualnych upodobań oraz specyfiki stron www. Więcej na ten temat przeczytasz na https://joton.io/hosting-www/.

Czym wyróżnia się witryna WordPress?

WordPress to nowoczesna i intuicyjna platforma publikacyjna, początkowo stworzona jako platforma blogowa, a teraz znajdująca zastosowanie również w szybkiej instalacji prostych stron oraz tworzeniu rozbudowanych portali internetowych, zarówno korporacyjnych, jak i indywidualnych. Ogromna popularność  wynika z łatwości obsługi i intuicyjnego interfejsu, co umożliwia nawet początkującym użytkownikom sprawne korzystanie z dostępnych funkcjonalności.

Dodatkowym atutem, przyczyniającym się do popularności WordPressa, jest fakt, że jest dostępny całkowicie za darmo. Ponadto platforma oferuje tysiące wtyczek i szablonów graficznych, umożliwiających dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb oraz nadanie jej unikalnego charakteru.

WordPress – hosting i serwer

Zanim zdecydujesz się wybrać określone usługi hostingowe, sprawdź, jakie musi on spełniać wymagania i czego wymaga strona www. Aby zapewnić działanie twojej witryny  musisz przede wszystkim wybrać serwer z obsługą PHP i MySQL. Dodatkowo, w zależności od wersji, konieczne jest spełnienie dodatkowych wymagań.

  • WordPress 2.9 – 3.2 – wymaga PHP w wersji przynajmniej 4.3 oraz MySQL w wersji przynajmniej 4.1.2,
  • WordPress 3.2 – wymaga PHP w wersji 5.2.4 lub nowszej, a także MySQL w wersji 5.0.15 bądź nowszej.

Dostawca hostingu powinien zapewnić także obsługę modułu mod_rewrite (.htaccess), a także serwery Apache lub Nginx i aktywnego suPHP.

Potencjalne problemy

WordPress nie jest jednak wolny od błędów, co warto uwzględnić, wybierając hosting stron www. Jakie są największe bolączki tej platformy z punktu widzenia serwera?

Przede wszystkim w trakcie użytkowania stron może okazać się, że strona wykorzystuje sporo pamięci RAM i generuje wiele zapytań do bazy danych. Na obciążenie serwera wpływają także dostępne z poziomu panelu klienta szablony i motywy. Zasoby serwera poważnie nadwyrężają także wtyczki i pluginy. Co to oznacza w praktyce? Z jednej strony sugeruje, że duże znaczenie ma szybki hosting, z drugiej zaś – nakłada na użytkownika rozsądek w korzystaniu z zainstalowanych dodatków wpływających na szybkość działania strony.

Jak wybrać hosting pod WordPress?

Z powyższych rozważań jasno wynika, że przed przystąpieniem do wyboru hostingu warto zastanowić się, jak ma wyglądać strona, jaki efekt chce się za jej pomocą osiągnąć i do jakich rozmiarów docelowo się rozrośnie. Nie jest to łatwe, więc choćby z tego powodu dobrym pomysłem jest rozważenie lepszego, bardziej przyszłościowego serwera. Pozwoli to uniknąć wielu kłopotów związanych choćby z wolną pracą naszej strony czy koniecznością przeniesienia jej na inny wydajniejszy hosting.