Wynaleziona w 1984 r. przez Charlesa Hulla technika wytwórcza budzi gorące emocje. Metoda przyrostowa, znana dziś pod nazwą druk 3D, a niegdyś stereolitografią, polega na utwardzaniu w sposób selektywny, warstwa po warstwie, przez wiązkę lasera materiału i tworząc w ten sposób obiekt przestrzenny. Dzięki niej możemy tworzyć wazony z wydruku 3d

Do czego wykorzystuje się druk 3D?

Druk 3D ma wiele zalet. Warto wspomnieć o kilku z nich, dzięki, którym technologia zyskała popularność:

  • szybki czas wykonania modelu,
  • niski koszt wykonania modelu,
  • możliwość szybkiego nanoszenia zmian,
  • wysoka opłacalność tworzenia pojedynczych egzemplarzy i/lub niskich serii,
  • możliwość personalizacji.

W dzisiejszych czasach trudno zatem wyobrazić sobie produkcję prototypów części do urządzeń i maszyn w branżach przemysłowych, lotniczych, motoryzacyjnych, implantów w chirurgii czy protetyce.

Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie druk 3D?

Ponieważ technologia 3D umożliwia personalizację oraz drukowanie bardzo skomplikowanych geometrii, niemożliwych do wykonania za pomocą innych metod wytwórczych, szybko znalazła zastosowanie w produkcji elementów ozdobnych i dekoracyjnych.

Dekoracje 3D

 wazon z druku 3d droplet vase

Droplet Vase

Unikalność i ciekawość form wydruków jest w cenie. Dekoracje w technologii 3D znajdziemy m.in.w:

– dekoracjach ściennych tj. tapety, naklejki, płytki, litery,

– ozdoby tj. klosze lamp, zawieszki, wazony.

Ciekawe wazony z druku 3D

Curved honeycomb vase

Curved honeycomb vase

Poszukując niebanalnych elementów dekoracyjnych warto zwrócić uwagę na propozycję thingiverse.

Droplet Vase to wazon w kształcie doskonale symetrycznej kropli. Niewielki wlot pozwala na umieszczenie w wazonie niewielkiej ilości kwiatów. Ten model świetnie sprawdzi się w minimalistycznych lub eleganckich wnętrzach. Czas wydruku wazonu – ok. 14 godzin, materiał żywica. Warto zwrócić uwagę na model ażurowej kropli – nie da się obok niego przejść obojętnie.

Curved honeycomb vase to wazon o strukturze przypominającej plaster miodu. Futurystyczny kształt i niezwykłe wrażenie przestrzenne z pewnością zwrócą uwagę. Solidny wazon pomieści bukiet suchych kwiatów lub zestaw ołówków.

wazon serce

Low Poly Heart Vase

Low Poly Heart Vase – Wazon w kształcie prawdziwego serca? Dlaczego nie? To może być prezent na Walentynki, upominek dla lekarza lub ozdoba w pokoju fascynata ludzkiej anatomii. Wazon dla pojedynczych kwiatków.

Na uwagę zasługuje niezwykły wazon Julia Vase #011 – Heatwave. Wazon o wysokości 12.5 cm, średnicy ok. 10 cm i  grubości ściany ok. 2 mm ma piękny, fantazyjny kształt. W kolorze mlecznyobiałym lub złotym bardzo dobrze będzie wyglądał w eleganckich wnętrzach.

Druk 3D pozwala wprowadzić modyfikację wzorów wazonów, dzięki temu jedynym ogranicznikiem w tworzeniu nowych modeli jest fantazja.