Druk 3D to rewolucyjna technologia, która zrewolucjonizowała sposób wytwarzania przedmiotów, pozwalając ludziom tworzyć rzeczy z niespotykaną dotąd precyzją i łatwością. Drukarka 3D jest wykorzystywana w wielu branżach, od zastosowań medycznych po inżynierię kosmiczną. Można ją wykorzystać do tworzenia wszystkiego, od protez i implantów po prototypy i wszelkiego rodzaju narzędzia. Co można wydrukować na drukarce 3D, co do tej pory nie było możliwe?

Przełomy w medycynie dzięki drukarce 3D

Najwspanialszą rzeczą, jaką kiedykolwiek wydrukowano na drukarce 3D, było prawdopodobnie pierwsze bioniczne ucho. Opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Princeton. Drukarki 3D pozwoliły na wydrukowanie ludzkiego ucha, zawierającego elementy elektroniczne, w ciągu trzech godzin. To niesamowite osiągnięcie zainspirowało innych do realizacji bardziej złożonych projektów, takich jak wyspecjalizowane sztuczne organy do przeszczepów.

Co można wydrukować na drukarce 3D pomagając naszemu zdrowiu?

Jeden z najbardziej spektakularnych rzeczy wydrukowanych na drukarce 3D to bez wątpienia pierwsze na świecie funkcjonalne sztuczne serce. Opracowane przez naukowców z University of Arizona.  Serce zostało wykonane z materiałów syntetycznych, które są bardzo trwałe, dzięki czemu jest w stanie pompować krew nawet przez trzy lata bez konieczności konserwacji.

Celebryci wykorzystują druk 3D

Najsłynniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek wydrukowano na drukarce 3D, jest prawdopodobnie coś zaprojektowanego przez celebrytę. Dla przykładu, artysta Will.i.am współpracował z 3D Systems przy tworzeniu serii drukowanych na zamówienie słuchawek ozdobionych kamieniami szlachetnymi i innymi luksusowymi dekoracjami.

drukarka 3d co można wydrukować

Można drukować też mniejsze rzeczy

Najmniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek wydrukowano na drukarce 3D jest prawdopodobnie najdrobniejszy dron świata, który został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Ta maleńka maszyna latająca mierzy zaledwie 2,5 cm szerokości i waży mniej niż gram! Wyposażona jest w cztery silniki i zaawansowany system naprowadzania, co pozwala jej z łatwością manewrować wokół przeszkód.

Co na co dzień drukują drukarki 3D?

Na co dzień drukarki 3D są wykorzystywane do drukowania wszystkiego, od zabawek i narzędzi po biżuterię i rzeźby. Drukarki 3D są popularne wśród hobbystów, tworzących modeli postaci lub maszyn z gier i filmów. Ogólnie rzecz biorąc, druk 3D rewolucjonizuje nasze życie na niezliczone sposoby, czyniąc wszystko, co można sobie wyobrazić, możliwym!