Niegdyś strony internetowe wykonywało się wyłącznie w sposób pisania kodu źródłowego, wykorzystując tym samym technologię HTML, CSS, JavaScript oraz PHP. Dziś wciąż w dużej mierze bazuje się na tych językach, jednak sam sposób tworzenia stron jest zupełnie inny. W większości przypadków korzysta się już z systemów zarządzania treścią (CMS). Jednym z nich, a zarazem najbardziej popularnym jest WordPress. To głównie jemu poświęcimy cały poniższy wpis, w którym postaramy się dokładnie opisać jego wszystkie cechy.

 

Jak wspomnieliśmy we wstępie, WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Powstał przeszło dwadzieścia lat temu, przez co można uznać go za sprawdzonego i klasowego. W tym czasie przeszedł szereg zmian mających na celu udoskonalenie go i doprowadzenie do poziomu znacznie wyższego od konkurencji. W dużej mierze się to udało, gdyż szacuje się, że obecnie na WordPressie opiera się ponad 45% witryn internetowych znajdujących się w sieci.

Jak zabezpieczyć MacBook

WordPress – co to w ogóle jest?

Sam WordPress został napisany głównie językiem PHP. Ma on na celu umożliwienie graficznego projektowania i tworzenia stron internetowych osobom, które nigdy wcześniej nie miały styczności ze stronami statycznymi i z pisaniem ich przy pomocy kodu. Warto jednak wspomnieć, że sam CMS bazuje na językach HTML i CSS. Jest to po prostu graficzne przedstawienie tych języków, pozwalające użytkownikom na prostsze i szybsze wykonywanie witryn. WP składa się z ogromnej bazy szablonów i motywów, które w zależności od stopnia zaawansowania są darmowe bądź płatne. Sam system należy natomiast do grupy oprogramowania open-source. Oznacza to, że bezpłatne korzystanie z niego jest w pełni legalne i dozwolone przez założycieli.

Dlaczego warto tworzyć stronę w WordPressie?

Trzeba przyznać, że tworzenie stron www wordpress jest bardzo wygodne i tanie. Programiści wykonujący strony statyczne, oczekują zazwyczaj sporych kwot za stworzenie szablonu witryny w kodzie źródłowym. Technologia WordPress oferuje natomiast gotowe szablony stron, które następnie mogą zostać poddane dowolnej edycji. Trzeba więc przyznać, że systemy CMS odznaczają się niezwykłą prostotą w tworzeniu. Dodatkowo, przy użyciu tego narzędzia można stworzyć niemal każdy typ strony – począwszy od bloga, a kończąc na sklepie internetowym.

Dodatkowo, po wrzuceniu strony na określoną platformę i serwer, zyskujemy dostęp do edycji praktycznie w każdym momencie. Nie ma więc konieczności ponownego wgrywania strony, a wszystko za sprawą panelu edycji również znajdującego się na serwerze. WordPress może być także optymalizowany pod kątem SEO, co jest niezwykle ważne w kontekście dzisiejszej promocji swoich stron.

 

Czy warto samemu tworzyć w WordPressie?

Każdy ma prawo do nauki nowych technologii i szkolenia się w ich zakresie. Niemniej jednak, planując poważną stronę WWW, raczej warto udać się do specjalistów, którzy bez wahania zajmą się całym procesem. Przyniesie nam to więcej korzyści, a wbrew pozorom nie będzie kosztowało wiele.