Drukarki laserowe są bardziej złożone. Podczas gdy termin „drukarka atramentowa” jasno opisuje działanie urządzenia, drukarka laserowa jest nieco bardziej skomplikowana. W jaki sposób wiązka laserowa, która jest skupioną wiązką światła, może drukować tekst lub obrazy na kartce papieru? Ten artykuł ujawnia ten tajemniczy proces.

Co to jest drukarka laserowa? Definicja

Drukarki laserowe to urządzenia wykorzystujące laser do drukowania na papierze. Drukarki laserowe są dostępne w dwóch różnych wersjach: monochromatycznej (drukowanie w skali szarości) i kolorowej przy użyciu palety CMYK (Cyane, Magenta Yellow, Black). Są one znane z doskonałej jakości druku i mają dłuższą żywotność w porównaniu do innych drukarek.

Drukarki laserowe mają wiele zalet

Drukarki laserowe mają kilka zalet w porównaniu z drukarkami atramentowymi. Obejmują one szybkość, dokładność i koszt wydruku strony. Laser jest w stanie poruszać się z bardzo dużą prędkością i dlatego może „pisać” szybciej niż drukarki atramentowe. Wiązki laserowe mają stały rozmiar, co pozwala na nanoszenie obrazu z większą precyzją i bez rozlewania.

Drukarki laserowe kosztują więcej niż drukarki atramentowe, ale mają niższe koszty operacyjne. Toner jest bardziej opłacalny niż atrament, a także bardziej wydajny. Drukarki laserowe są używane prawie wyłącznie w biurach. 

drukarki laserowe

Poniżej przedstawiono główne wady drukarek laserowych:

  • wyższy koszt zakupu niż w przypadku drukarek atramentowych,
  • większy ekran (szczególnie w kolorze),
  • oryginalne materiały eksploatacyjne są drogie.

Najczęściej wymieniane zalety:

  • wysoka jakość wydruku,
  • szybkość wydruku, 
  • tonery wysokiej jakości mogą być kupowane jako zamienniki,
  • duża wydajność tonera,
  • trwałość drukowanych materiałów,
  • niskie koszty eksploatacji.

Więcej informacji związanych z użytkowaniem drukarek atramentowych znajdziesz tutaj: https://papierkowy.pl/a/myoq,jak-dziala-drukarka-laserowa

Jak należy dbać drukarkę laserową?

Jeśli chodzi o dbanie o urządzenie laserowe, ważny jest zakup odpowiednich wkładów. Wkłady z tonerem powinny być wybierane starannie dla tego typu drukarki. Zawsze należy sprawdzić, czy zakupiony produkt jest kompatybilny z drukarką. Wkłady współpracują z wieloma modelami drukarek. Nieodpowiednie materiały eksploatacyjne mogą powodować poważne problemy. 

Drukarki  nie wymagają utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgotności w kartridżu. Toner w proszku nie zasycha, w przeciwieństwie do tuszu. Mimo wszystko warto korzystać z naszego urządzenia przynajmniej raz w tygodniu. Czas oczekiwania na wydruk wydłuży się, jeśli drukarka laserowa była pozostawiona bez nadzoru przez dłuższy czas.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak działają urządzenia laserowe przed ich zakupem. Urządzenia te są szybsze i bardziej opłacalne niż tradycyjne drukarki atramentowe.