Zimowy ogród to coraz częstszy trend aranżacyjny w nowo powstających domach. Nikogo nie powinno to dziwić – wystarczy raz wejść do dobrze urządzonego ogrodu zimowego, aby poczuć, że jest to idealne miejsce do wypoczynku – i to nie tylko w szarobure, jesienne i zimowe dni! Jak wybrać meble do takiego miejsca?

Czy ogród zimowy to inaczej oszklony taras?

Niektóre osoby traktują ogród zimowy po prostu jako oszklony taras. W związku z tym decydują się wybudować go zamiast przestrzeni na wolnym powietrzu lub urządzają je obie, w bardzo podobny sposób. Zasadniczo jednak taras powinien być miejscem sprzyjającym rekreacji – nie tylko wyciszeniu, ale również wspólnym obiadom, imprezom rodzinnym, zabawom w przydomowym basenie czy opalaniu. Z kolei ogród zimowy to idealne miejsce do ekspozycji roślin na światło słoneczne również zimą, ale też przestrzeń służąca głównie relaksowi. Oznacza to, że nie ma potrzeby wstawiania do ogrodu zimowego drugiego kompletu mebli ogrodowych – stołu z krzesłami. Warto jednak postawić na takie meble, które będą sprzyjały maksymalnemu wyciszeniu – na przykład hamaki wiszące!

Dlaczego hamak i kokon to dobry wybór?

Klasyczne siedzisko kokon to ogrodowy fotel wiszący, którego dzięki specjalnemu stelażowi nie trzeba mocować do sufitu. Sprawdzi się on na tarasie, również tym nieosłoniętym dachem, ale nade wszystko w ogrodzie zimowym. Taki kokon to zwykle ulubiony mebel większości osób, które zdecydują się go kupić – daje przyjemny komfort otulenia ze wszystkich stron, wymusza odpowiednio wygodną pozycję kręgosłupa i pozwala zwinąć się w kłębek, ale w pozycji siedzącej, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa. Z kolei klasyczny hamak rozwieszony w ogrodzie zimowym pozwoli na tradycyjny relaks niczym na działce, ale w warunkach domowych – bez względu na pogodę. Hamaki wiszące często są świetnym pretekstem, aby od czasu do czasu zafundować sobie noc właśnie w nich, z możliwością wpatrywania się w gwiazdy, ale w bezpiecznym, ciepłym otoczeniu szklanych ścian własnego ogrodu zimowego.

Jak dopasować meble do ogrodu zimowego?

Postaw przede wszystkim na odpowiednie modele – warto, aby w niewielkim ogrodzie zimowym znalazły się przynajmniej dwa miejsca do wypoczynku, dzięki czemu domownicy będą mogli relaksować się tam wspólnie. A może niech każdy wybierze sobie ulubioną formę relaksu? To również świetny sposób na to, aby urządzić zimowy ogród swoich marzeń! Ta przestrzeń powinna być przede wszystkim pełna zieleni i przytulna. Meble z technorattanu lub klasyczne płócienne hamaki w odpowiednich kolorach z pewnością uzupełnią tę stylistykę. Dopasuj je do reszty wystroju wnętrza – na przykład komód czy konsoli, na których stoją donice z kwiatami i stwórz idealny wystrój ogrodu za szkłem, który będzie napawał Cię dobrym humorem, ilekroć się w nim znajdziesz. Najważniejsze, aby wybrać meble, które Ci się podobają – to sprawi, że będziesz lubił w nich wypoczywać. Pamiętaj więc, aby podążać za własnymi potrzebami w tym zakresie, a nie zmieniającymi się stale trendami. Wtedy z pewnością będziesz zadowolony!