Drony doskonale sprawdzają się tak w wykonywaniu filmów zawodowych, jak i filmów amatorskich (zastosowania rozrywkowe). Używają ich więc tak profesjonalni filmowcy i fotografowie w filmach komercyjnych i artystycznych, jak i pasjonaci. Zastosowania profesjonalne kamer filmowych w dronach obejmują także ratownictwo medyczne, ochronę bezpieczeństwa i mienia, energetykę i rolnictwo, archeologię i inne zastosowania naukowe oraz wiele innych dziedzin gospodarki i życia.

Drony zaopatrzone w kamery stały się więc nie tylko dobrym nowym narzędziem do wykonywania filmów, ale niezbędnym elementem życia codziennego.

Zastosowania dronów w technice filmowej

Wbrew obiegowym opiniom, drony nadają się nie tylko do wykonywania zdjęć z dużej wysokości. Istnieje wręcz wiele filmów, które nie byłyby możliwe do wykonania z małej wysokości bez użycia drona. Są to np. ujęcia powierzchni akwenów wodnych lub obszarów grodzonych.

Najczęściej wykonujemy jednak dronami właśnie filmy z powietrza („ujęcia z lotu ptaka”). Przed upowszechnieniem się dronów były one bardzo kosztowne, w grę wchodziły bowiem właściwie tylko zdjęcia lotnicze, ewentualnie niewyraźne zdjęcia satelitarne. Upowszechnienie się dronów stało się więc początkiem całej nowej gałęzi techniki filmowej.

Ciekawym pomysłem jest także wykonywanie za pomocą dronów filmów we wnętrzach budynków. Dotyczy to zwłaszcza obiektów wysokich, takich jak kościoły i hale magazynowe. Filmy wykonywane za pomocą dronów we wnętrzach budynków znajdują zastosowanie np. w filmie reklamowym, w fotografii ślubnej, w przemyśle i konserwacji zabytków.

Jednym z głównych zastosowań dronów jest produkcja filmów reklamowych. Fotografia z powietrza stwarza bowiem możliwość wykonywania nietypowych, zaskakujących ujęć, które silnie przyciągają uwagę potencjalnych klientów.

Innym zastosowaniem dronów z kamerami jest precyzyjne śledzenie obiektów, w tym obiektów ruchomych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla firm transportowych (np. kurierskich – śledzenie przesyłek).

W przypadku filmów amatorskich największe znaczenie mają fotografia okolicznościowa (filmy ze ślubów i innych ważnych w życiu wydarzeń’) oraz zdjęcia z podróży. Tego rodzaju filmy umożliwiają nowe spojrzenie na świat, odkrywanie nieznanych dotąd, zaskakujących perspektyw i aspektów otaczającej nas rzeczywistości.

drony w przemyśle filmowym

 

Drony do wykonywania filmów

Ze względu na wielość zastosowań, drony i wykonywane nimi filmy stały się przebojem rynkowym. Dotyczy to także filmowców-amatorów: główną przyczyną popularności dronów jest to, że latanie dronami i filmowanie z powietrza to wspaniała, ciekawa rozrywka. Drony z kamerą 4K znacznie wzbogaca możliwości techniczne filmowców.

Istnieją oczywiście tanie, amatorskie drony pozbawione kamery (drony rozrywkowe). Nie warto nabywać dronów rozrywkowych z kamerami. Wykonywane za ich pomocą filmy i zdjęcia są nieprecyzyjne, przede wszystkim ze względu na trudności w pilotażu i małą stabilność urządzenia.

Z drugiej strony, w zastosowaniach hobbistycznych drony profesjonalne, z kosztownymi kamerami nie są nam zazwyczaj niezbędne. Funkcje rozrywkowe fotografii za pomocą dronów spełnią doskonale standardowej jakości kamery z prostymi stabilizatorami.

Nie wszystkie drony mają jednakowy zasięg i czas pracy baterii. Drony wykonujące filmy z bardzo dużych wysokości  lub odległości są oczywiście droższe. Warto przy tym zwrócić uwagę, że narzędziem do wykonywania filmów jest nie tyle sam dron, ile dołączona do niego kamera. Jeśli interesuje nas ten rodzaj filmów, to właśnie na jakość kamery powinniśmy zwrócić największą uwagę.