Bezpieczeństwo i stabilność firmowej sieci komputerowej jest jednym z priorytetów w wielu branżach i przedsiębiorstwach. Drobna awaria lub błąd w konfiguracji może sparaliżować działanie całej firmy na wiele godzin. Dlatego bardzo istotne jest dbanie o poprawną konfigurację i administrację firmowej sieci komputerowej. Jak to zrobić? Między innymi poprzez automatyczne skanowanie adresów IP.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego zdalne sterowanie komputerami jest dużym ułatwieniem w zarządzaniu siecią
  • czym jest skaner adresów IP
  • jak znaleźć narzędzie umożliwiające zdalne skanowanie sieci

W przypadku rozległej sieci komputerowej nie jesteśmy w stanie fizycznie sprawdzać prawidłowego działania każdego urządzenia znajdującego się w naszym przedsiębiorstwie. Z pomocą przychodzą wtedy narzędzia umożliwiające taką kontrolę na odległość. Jak działają?

bezawaryjność sieci firmowej

W przypadku dostępu do wielu udziałów sieciowych zdalne sterowanie to podstawa

Narzędzia pozwalające na zdalne zarządzanie i kontrolę nad siecią firmową mają wiele funkcjonalności. Pozwalają między innymi na zdalne wyłączanie komputerów i urządzeń sieciowych, kontrolę folderów udostępnionych, aktualizację oprogramowania dla wybranych komputerów i wiele wiele innych przydatnych funkcji dla administratorów sieci. Jednymi z najbardziej istotnych programów są te do analizy sieci LAN i ciągłego skanowania sieci w poszukiwaniu anomalii.

Czym jest skaner adresów IP?

Skaner adresów IP (IP scanner) pozwala skanować całą sieć lub wybrany zakres adresów IP w poszukiwaniu awarii, wirusów bądź nieprawidłowego działania. Dedykowany skaner sieciowy zintegrowany z modułem odczytu informacji sprzętowo-systemowych pozwala kontrolować urządzenia i odczytane z nich informacje, a także zapisywać je do późniejszej analizy przez każdego administratora sieci. Wyniki skanowania zawierają informacje takie jak typ urządzenia, adres IP, adres MAC, czas odpowiedzi, dane z ruchu sieciowego i te odczytane za pomocą protokołu SNMP. IP scanner sprawdza również aktywne połączenia między urządzeniami, umożliwiając prezentację aktualnej firmowej mapy sieci.

Odczytane informacje pozwalają również na bieżąco analizować przydzielone adresy IP, ułatwiając zarządzanie konkretnymi podsieciami. IP Scanner automatycznie aktualizuje listę dostępnych obiektów sieciowych i umożliwia automatyczne wysyłanie alertów w przypadku wykrycia określonych zdarzeń.

Jak znaleźć narzędzie do skanowania adresów IP?

Aby znaleźć odpowiednie narzędzie dla naszej sieci firmowej warto skontaktować się z ekspertami. Jeżeli nie mamy własnego działu IT powinniśmy znaleźć firmę oferującą oprogramowanie umożliwiające centralne zarządzanie komputerami i analizę sieci, takie jak IT Manager. To oprogramowanie pozwala na analizę informacji na temat posiadanych urządzeń sieciowych oraz diagnostykę sieci LAN w zakresie odczytu urządzeń sieciowych, optymalnej analizy sieci, analizy adresów IP, zaawansowanego skanowania sieci i wielu innych funkcji niezbędnych do zachowania bezawaryjności naszej sieci firmowej. Współpraca z firmą posiadającą własne oprogramowanie i doświadczenie w tej branży stanowi najlepsze rozwiązanie szczególnie dla mniejszych firm oraz tych nie posiadających rozbudowanych działów IT.