Drony to urządzenia wyposażone w najnowocześniejsze technologie i stosowane powszechnie w wielu dziedzinach nauki i przemysłu. Te wyposażone w kamery termowizyjne pomagają w gaszeniu pożarów, ratują ludzi i przeprowadzają inspekcje instalacji fotowoltaicznych czy dużych, trudno dostępnych terenów. Jakie korzyści dają pomiary za pomocą kamery termowizyjnej na dronie? Mamy co najmniej kilka przykładów.
Pomiary termowizyjne dronem – korzyści
Połączenie termowizji i drona można wykorzystać w wielu różnych sytuacjach. Pomiary termowizyjne dronem można stosować, aby wykonać diagnostykę budynków i instalacji, konkretniej sprawdzić izolację cieplną budynku i ewentualne miejsca ubytków ciepła. Używa się ich także do określenia temperatury poszczególnych paneli słonecznych na farmach fotowoltaicznych. Dronów z termowizją używa się także w przemyśle, aby zidentyfikować niesprawności urządzeń, a w budownictwie – do kontroli jakości wykonanych prac budowlanych. W rolnictwie wykorzystuje się je do oceny gruntów, a w przemyśle energetycznym – do kontroli linii wysokiego napięcia.
Pomiary termowizyjne mają wiele korzyści. Można je wykorzystywać w przypadkach obiektów trudnodostępnych lub o dużej powierzchni. Pozwalają one na stworzenie obrazów termicznych nie tylko o wysokiej szczegółowości, ale także uwzględniających różne kąty i perspektywy. Drony z termowizją przydają się w coraz większym zakresie i to na całym świecie. Były już wykorzystywane do gaszenia pożarów, poszukiwania ocalałych z powodzi, osuwisk czy zawalonych budynków.
Najlepsze drony do pomiarów za pomocą kamery termowizyjnej
Drony do pomiarów za pomocą kamer termowizyjnych to bardzo nowoczesne urządzenia, które stale są rozwijane. Te najlepsze wyposażone są w kamery o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na wykonywanie z powietrza nawet najbardziej wymagających badań, gdzie konieczna jest dokładność na poziomie centymetra. Istotny jest także rozmiar urządzeń. Dobry dron z termowizją powinien być szybki, precyzyjny, ale także kompaktowy, dzięki czemu z łatwością będzie mógł stanowić wyposażenie służb ratowniczych i nie będzie uciążliwym pakunkiem dla pilotów dronów wykonujących inspekcje np. instalacji fotowoltaicznych czy farm wiatrowych.
Jednym z najlepszych na rynku dronów do pomiarów za pomocą kamery termowizyjnej jest dron DJI Mavic 2 Enterprise Advanced. Ten model ma zasięg do 6 km i czas lotu do 31 minut. Posiada 6-kierunkowy system wykrywania przeszkód, a system AirSense pozwala mu na odbieranie sygnałów z transponderów ADS-B, dzięki czemu informuje pilota drona o innych statkach powietrznych w okolicy. Ma też dedykowany kontroler z wbudowanym ekranem o wielkości 5,5 cala, a w zestawie z urządzeniem kupujący utrzymuje roczne ubezpieczenie DJI Care i zestaw akcesoriów, jak dioda, lampa i głośnik.
Dron dba także o bezpieczeństwo informacji i to na kilka sposobów. Komunikacja z dronem jest zabezpieczona szyfrowaniem AES-256, co daje pewność, że nikt nie przechwyci połączenia i przesyłu danych pilota z urządzeniem. Dodatkowo model DJI Mavic 2 Enterprise Advanced może pracować bez połączenia z internetem i ma wbudowaną pamięć wewnętrzną (24GB), którą można rozszerzyć kartą microSD, a dostęp do niej zabezpieczyć hasłem. Więcej informacji o tym sprzęcie znajdziesz na stronie ekspertów w temacie dronów – ich dystrybucji, wdrożeń i szkoleń – firmy Dilectro Enterproise: https://enterprise.dilectro.pl/dji-mavic-2-enterprise-advanced/.
Dron z termowizją – dokładne badania z powietrza
W dronie, który ma być wykorzystywany do badań z powietrza, niezwykle ważna jest kamera. Wspomniany wcześniej model drona posiada je aż dwie. Oprócz tej termowizyjnej, posiada on także drugą kamerę – RGB, która wyposażona jest w matrycę CMOS ½”, z aż 32-krotnym zoomem. Dzięki temu dronem można nagrywać filmy i robić zdjęcia doskonałej jakości, bez konieczności nadmiernego zbliżania się do obiektu i ryzyka zniszczenia sprzętu. Kamera termowizyjna znajdująca się w dronie DJI Mavic 2 Enterprise Advanced umożliwia pomiar temperatury z dokładnością do 2 stopni Celsjusza. Posiada 16-krotny zoom cyfrowy, a dzięki systemowi transmisji OcuSync 2.0. można z niego przesyłać dane na odległość do 6 km, a tym wideo w jakości HD. Pracuje na częstotliwościach 2,4 oraz 5,8 GHz i samodzielnie, automatycznie wybiera pracę na tym paśmie, które ma mniejsze zakłócenia, dzięki czemu transmisja danych odbywa się w możliwie najbardziej efektywny sposób.
To jest dokładnie to, czego teraz potrzebuję.
Dzięki Tobie czuję się pewniejszy/a siebie.
Jeżeli szukasz czegoś, co naprawdę rozwija umysł, ten artykuł jest idealny.