Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat procesy księgowe realizowane w firmach – zarówno tych mniejszych, jak i dużych przeszły prawdziwą metamorfozę. Nowoczesne oprogramowanie jest w stanie przejąć zdecydowaną większość żmudnej pracy, nam pozostawiając w praktyce jedynie kontrolę nad finansami firmy. W jaki sposób znaleźć właśnie taki program, który spełni nasze potrzeby? Sprawdźmy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Zakres funkcjonalności – programy finansowo księgowe

Na początek zweryfikujmy to, co dla nas powinno być priorytetem – zakres funkcji oferowanych przez program. Jak dobrze wiemy, w Polsce funkcjonuje kilka rodzajów działalności gospodarczych, które różnią się nie tylko formą opodatkowania, ale także sposobem prowadzenia księgowości i wymogami formalnymi w zakresie ewidencjonowania dodatkowych obszarów prowadzenia biznesu.

Odpowiedni program księgowy to taki, który obsługuje zarówno księgę przychodów i rozchodów, jak również księgi podatkowe w przypadku pełnej księgowości, a nawet takie moduły, jak kadry i płace, co również w wielu firmach jest obowiązkiem księgowych. Przykład takiego wszechstronnego systemu znajdziemy pod adresem zorius.pl/oprogramowanie-ksiegowe-dla-firm/, który pomoże w wielu aspektach prowadzenia działalności bez względu na branżę, w której działamy.

Programy finansowo księgowe

Automatyzacja prostych czynności

Praca księgowego w wielu przypadkach uznawana jest za niezwykle nudne i żmudne zajęcie. Coś w tym jest. Dziesiątki wystawianych faktur, wypełnianie deklaracji podatkowych, rozliczanie transakcji, ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych i wiele innych.

Na szczęście żyjemy w czasach, w których wiele tych czynności możemy delegować oprogramowaniu do księgowości. I to kolejny element, na który koniecznie warto zwrócić uwagę przed wyborem jednego rozwiązania. Czy interesujący nas program finansowo-księgowy oferuje funkcjonalności oparte na sztucznej inteligencji? Czy przyspieszy naszą pracę poprzez samodzielne wykonywanie najprostszych czynności, które muszą być zrobione? Wybór takiego systemu to świetny sposób na zoptymalizowanie pracy całego działu księgowości i uwolnienie pracowników od tych najmniej motywujących zajęć.

Programy finansowo księgowe Zgodność z Ustawą o Rachunkowości

Spoglądając na portal https://www.gofin.pl/, szybko dojdziemy do wniosku, że zmiany i modyfikacje zapisów praw związanych z ustawą o rachunkowości dokonują się praktycznie cały czas. Bardzo istotne jest więc, by nasz program księgowy dysponował możliwością automatycznego wprowadzania wszelkich poprawek i nowości, co pozwoli nam prowadzić nasze księgi rachunkowe zgodnie z prawem.

Jest to o tyle istotne, że w gąszczu informacji, księgowy nie zawsze będzie w stanie wychwycić zmiany w prawie, co generuje ryzyko realizowania pewnych procesów według starych, niezgodnych już z prawem standardów. Jeśli zatem poszukujemy niezawodnego programu księgowego, upewnijmy się, że posiada on pełną zgodność z najnowszymi przepisami.

Łatwość obsługi i wieloplatformowość

Na koniec kwestia związana z łatwością obsługi. Program powinien być przede wszystkim intuicyjny. To sztuka, by tak wiele modułów, funkcji i możliwości programu księgowego zapakować w przyjazny użytkownikowi interfejs. Nie jest to jednak niemożliwe, czego dowodem są systemy ułatwiające pracę księgowego już od pierwszego dnia.

Warto przed dokonaniem zakupu sprawdzić, czy dany program jest łatwy w użyciu, czy posiada odpowiednie materiały edukacyjne, pomagające w pierwszym kontakcie i czy faktycznie korzystanie z takiego systemu ułatwia nam pracę w obszarze finansowo-księgowym.