W dniu 27 kwietnia 2019 roku grupa składająca się z siedmiu osób wyruszyła zdobyć szczyt Elbrus. To najwyższa góra Kaukazu, której wysokość wynosi 5642 m n.p.m. Szczęśliwie wszystkim udało się osiągnąć szczyt, a dokładniejszy przebieg całej podróży opiszemy w dzisiejszym wpisie.

Jak wyglądała wyprawa?

Wszystko zaczęło się od pomysłu na zmierzenie się z górą, która byłaby bardziej wymagająca niż Alpy czy Tatry. Siedem osób zdecydowało się podjąć wyzwanie wejścia na najwyższy szczyt Europy. W ekipie znaleźli się:

  • Janusz Podgórski,
  • Daria Galant,
  • Daniel Janiszewski,
  • Grzegorz Gąska,
  • Jarosław Dejneka,
  • Andrzej Nowakowski,
  • Jacek Karnowski.

Pierwszym celem uczestników był Berlin, z którego polecieli do Moskwy. Następnie udali się na nocleg do Terskolu. Mogli tam również zostawić rzeczy, których nie potrzebowali w górach. Kolejny dzień ekipa spędziła na podróży kolejką na wysokość 3800 m n.p.m., aby następnie przejść 100 metrów do beczek, w których spędzili noc. Kolejna doba była czasem na aklimatyzację, na wysokości 4500 m n.p.m. – trwała ona około 2 godzin.

Atak szczytowy rozpoczął się następnego dnia około trzeciej w nocy. Pomimo długiej i wyczerpującej drogi, wszystkim udało się osiągnąć ustalony cel – zdobycie góry. Ostatnie cztery dni ekipa spędziła na odpoczynku i świętowaniu. 2 maja ruszyli w drogę powrotną, a 3 byli już w swoich domach.

Wspomogliśmy uczestników finansowo

Z wielką przyjemnością udzieliliśmy finansowego wsparcia ekipie podróżującej na Elbrus. Dzięki temu mogli zakupić wiele niezbędnych w tak trudnej wyprawie rzeczy. Gratulujemy osiągnięcia szczytu i z całego serca życzymy powodzenia podczas kolejnych podróży.

Elbrus najwyższa góra Europy

Elbrus jest najwyższą górą w Europie, wznoszącą się na wysokość 5 642 metrów nad poziomem morza. Położony w górach Kaukazu na granicy Rosji i Gruzji, elbrus jest jednym z siedmiu szczytów – najwyższych gór każdego z siedmiu kontynentów. Elbrus od dawna jest popularnym celem dla alpinistów, ze względu na jego stosunkowo łatwy dostęp w porównaniu z innymi celami alpinistycznymi. elbrus służy również jako główna baza dla narciarstwa i snowboardu w zimie

Region elbrus jest domem dla kilku lodowców, a także dla wielu najwyższych szczytów w Europie. sam elbrus składa się z dwóch szczytów – elbrusu wschodniego