zastosowanie druku 3d w biznesie
Usługi druku 3D to nowoczesny proces wytwarzania elementów o dowolnym kształcie polegający na dodawaniu warstwa po warstwie materiału budulcowego. Szeroki zakres technologii druku 3D oraz materiałów eksploatacyjnych sprawia, że drukarnia 3D znajduje coraz więcej zastosowań. Jednak w jakich konkretnie gałęziach przemysłu sprawdzi się taki druk? Dzisiaj odpowiadamy na to pytanie.

Architektura i budownictwo

Usługi druku 3D w tej branży najczęściej wykorzystuje się w celu tworzenia modeli domów i mieszkań, rzutów kondygnacji budynków czy nawet całych, wielkoelementowych inwestycji. Takie modele można dowolnie skalować i wydrukować wielokrotnie, dla każdego z uczestników konsultacji czy zespołu projektowego. Z perspektywy klienta szczególnie atrakcyjna jest możliwość obejrzenia modelu z każdej strony. Należy również wspomnieć o przełomie, który stanowi wydruk na gigantycznej drukarce 3D całych budynków, tak jak w przypadku dziesięciu domów w Szanghaju. Dzięki temu drukarki 3D w biznesie mają szerokie zastosowanie.

Edukacja

Drukarnia 3D pozwala na wytwarzanie eksponatów takich jak części anatomiczne, które są nieocenioną pomocą dla nauczycieli. Praktyka jest najlepszym sposobem na zdobywanie wiedzy, a obecność namacalnych obiektów znacznie pomaga w rozwoju wyobraźni. Posiadanie drukarek 3D w szkołach pozwala na świetną zabawę dla najmłodszych oraz na eksperymentowanie z techniką dla starszych.

Drukarka 3D w biznesie – sprawdzą się również w przemyśle modowym

Coraz częściej, na wybiegach mody pojawiają się wydrukowane w 3D projekty, które nierzadko zachwycają fantazją wykonania. Usługi druku 3D świetnie sprawdzają się również w branży obuwniczej. Dzięki nim, można tworzyć idealnie dopasowane wkładki do butów na podstawie skanu stopy klienta.

Medycyna i stomatologia

Wraz z postępem druku 3D, ewoluuje również medycyna. Lekarze są już w stanie tworzyć indywidualnie dopasowane implanty czy protezy. Medycyna korzysta z drukarek 3D również w tworzeniu modeli narządów, dzięki którym możliwe jest dokładniejsze zaplanowanie operacji, a także uniknięcie ewentualnego ryzyka błędów.

Drukarnia 3D to również niezastąpione narzędzie dla stomatologii i ortodoncji. Za pomocą takiej drukarki możemy stworzyć implanty zębów oraz wypełnienia, na podstawie skanu zębów pacjenta. Co więcej, ich wykonanie nie zajmuje całych tygodni, jak w przypadku tradycyjnych implantów, a jedynie kilka godzin.

Drukarki 3D w biznesie przemysł maszynowy i motoryzacyjny

W tej branży druk przestrzenny sprawdza się znakomicie. Dla przykładu, Volvo, dzięki drukowi 3D skróciło czas oczekiwania na zestaw metalowych narzędzi do montowania modeli samochodów aż o 94 procent.

Są również przypadki, które udowadniają, że możliwe jest wytworzenie metodą druku 3D całych samochodów. Pierwszy taki egzemplarz, nazwany Urbee, powstał w Kanadzie. Jest przyjazny dla środowiska, a jego budowa zajęła 15 lat. Jest w stanie przejechać 85 kilometrów na litrze benzyny.

 

Jak widać, usługi druku 3D mają potężne możliwości zastosowania. Sporym zainteresowaniem cieszy się też usługa rapid prototyping, która pozwala drukować modele na każdym etapie projektowania. Szybki rozwój druku 3D sprawia, że najpewniej już wkrótce poznamy nowe możliwości i kolejne innowacje.

SKONTAKTUJ SIĘ