rapid prototyping drukiem 3d

Rapid prototyping, w tłumaczeniu szybkie prototypowanie, to technologia oparta na druku 3D, która przyśpieszyła procesy związane z wprowadzaniem nowych produktów i technicznych rozwiązań na rynek. Z jakiej metody korzystamy w werk 3D? Kiedy najlepszą opcją jest druk 3D dla firm? W dalszej części tekstu znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Co to jest?

Wiesz już, że szybkie prototypowanie to technologia, która oparta jest na druku 3D. Najprościej mówiąc, polega ona na budowie fizycznych obiektów na podstawie ich modeli komputerowych. W zależności od wybranej metody druku, zastosowanego sprzętu, a także złożoności modelu ten proces może zająć od kilku do kilkudziesięciu godzin. Co więcej, dzięki RP nie musimy wiele razy wykonywać elementów z docelowego materiału. Zamiast tego możemy dopasowywać i zmieniać prototypy, aż uzyskamy interesujący nas rezultat. W ten sposób możemy zaoszczędzić pieniądze, w szczególności, gdy nasz docelowy materiał jest drogi.

Dla kogo?

Praktycznie niemożliwym do spełnienia zadaniem jest wprowadzenie produktu na rynek bez wcześniejszych poprawek projektu. Aby mieć gwarancję, że proponujemy klientowi najlepsze możliwe rozwiązanie, warto robić testy na każdym etapie projektowania.

Szybkie prototypowanie pozwoli Ci osiągnąć ten efekt. W krótkim czasie wydrukujemy prototyp, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy element będzie pasował do produktu. Im później wykryjesz błąd, tym większe droższe będą konsekwencje. Dlatego też warto od samego początku testować produkt, niezależnie od tego, w której branży działasz.

Szybkie prototypowanie – dobra opcja, gdy…

 • zależy Ci na krótkim czasie realizacji;
 • szukasz wysokiej jakości rozwiązania w przystępnej cenie;
 • ważna jest dla Ciebie wysoka dokładność wydruku 3D;
 • potrzebujesz unikalnej jakości postprocessingu.

Rapid Prototyping w metodzie FDM

FDM (Fused Deposition Modelling) jest jedną z najpopularniejszych technik druku 3D na świecie i drugą w przypadku rapid prototyping. To właśnie tę metodę wykorzystujemy w werk 3D, kiedy zgłaszają się do nas klienci zainteresowani technologią szybkiego prototypowania.

Technika FMD została opracowana i opatentowana przez firmę Stratasys. To temu przedsiębiorstwu zawdzięczamy tę technologię, której celem jest wsparcie procesu wytwarzania modelu poprzez nakładanie kolejnych warstw z półpłynnego i termoplastycznego tworzywa. Cały proces zaczyna się od wprowadzenia włókna do głowicy termicznej wyposażonej w wymienne dysze, która podgrzewa je aż do momentu uzyskania stanu półpłynnego. W tej postaci materiał zostaje nanoszony punktowo na podłoże, co pozwala warstwami odtworzyć całą bryłę. Warto tutaj dodać, że w komorze roboczej panuje nieznacznie niższa temperatura od temperatury topnienia materiału roboczego.

Zalety i wady Fused Deposition Modelling

Każda metoda druku wykorzystywana do rapid prototyping ma swoje plusy i minusy, wliczając w to FDM. Jakie są wady i zalety tej techniki druku 3D? Przeczytasz o tym poniżej:

Zalety:

 • szeroki wybór materiałów – wymienić tutaj można ABS, PC, PPSF, PEI czy PA12;
 • wysoka udarność budowanych części;
 • własności materiałowe zbliżone są do rodzimych tworzyw sztucznych;
 • możliwość budowania dużych elementów.

Wady:

 • niska jakość powierzchni (grubość warstwy od 0,12 do 0,33 mm);
 • bardzo długi czas budowy dużych detali;
 • wysokie koszty dużych modeli, które wynikają z czasu budowy i ceny materiałów;
 • konieczność stosowania struktur podporowych (rozpuszczalnych lub odłamywalnych).

Druk 3D dla firm – dlaczego warto wybrać werk 3D

werk 3D to zespół profesjonalistów interesujących się nowinkami ze świata druku 3D. Praca jest dla nas pasją, dlatego też nasi klienci mogą liczyć na pełne wsparcie merytoryczne i miłą obsługę – w końcu lubimy to, co robimy i przyjście do pracy nie jest dla nas tylko obowiązkiem. Chętnie się rozwijamy, szkolimy, by móc na bieżąco wdrażać nowe technologie i rozwiązania. Wszystko po to, by być lepszymi w naszej pracy, co niesie ze sobą wiele korzyści dla naszych klientów.

Prowadzenie profesjonalnej drukarni na wysokim poziomie wiąże się z zaopatrzeniem się w nowoczesny sprzęt. W werk 3D doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego też zaopatrzyliśmy się w dobrej jakości drukarki. Na obecną chwilę nasze drukarki 3D to: Phrozen Shuffle, Phrozen Shuffle XL, Prus i3 MK3S oraz Anycubic Chiron.

SKONTAKTUJ SIĘ