Druk 3D, jak każda dziedzina, wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Niestety, czasem zdarza się, że coś nie idzie po naszej myśli. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najczęstsze błędy wydruku 3D. Powiemy też, jakie mogą być tego przyczyny oraz w jaki sposób naprawić błędy.

Przegrzanie materiału

Może to nastąpić, jeżeli ustawimy zbyt wysoką temperaturę dla danego materiału. Po zaobserwowaniu takiego zjawiska należy temperaturę zmniejszyć o około 10 stopni. Niektóre materiały do druku 3D, jak na przykład PLA, wymagają intensywnego chłodzenia – szczególnie jeśli modele są niewielkie. Warto więc zwiększyć chłodzenie przez cały czas trwania druku. Jeżeli pomimo zmniejszenia temperatury oraz zwiększenia chłodzenia problem nie ustępuje, należy ograniczyć prędkość drukowania.

Przesunięcie wydruku

Nagłe przesunięcie w jednym lub więcej kierunku może wystąpić nawet kilka razy podczas drukowania. Jeśli przesunięcia nie są stopniowe (w formie schodków), najczęstszą przyczyną jest zahaczenie głowicy o wystający element wydruku. Zbyt duża prędkość również może być tego przyczyną. Warto zmniejszyć ją o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent i obserwować, czy zjawisko ustępuje.

Zgrubienia materiału

Częstym problemem z nadmierną ekstruzją jest błędna kalibracja ekstrudera. Ten objaw może mieć również miejsce wtedy, gdy przepływ materiału przez głowicę jest zbyt duży. Wpływa na to między innymi średnica filamentu. Warto dodać, zmniejszenie przepływu jest możliwe w programie podczas generowania gcode’u lub bezpośrednio w urządzeniu.

Filament nie trzyma się podłoża

Pierwszą tego przyczyną może być zbyt oddalona od platformy roboczej głowica. Zadaniem operatora drukarki jest ustalenie najbliższej ideału odległości pomiędzy platformą a dyszą. Aby plastik pewnie przylegał do obszaru roboczego, ważne jest, by dać mu na to odpowiednią ilość czasu. Wiele materiałów wykorzystywanych w drukarkach 3D wymaga dodatkowych środków adhezyjnych, które poprawiają ich przyczepność. Niestosowanie ich może powodować trudne do zwalczenia błędy wydruku 3D.

Słabe mosty

W terminologii druku 3D „mosty” odnoszą się do łączeń pomiędzy dwoma lub więcej punktami. Drukowane są zwykle w powietrzu, dlatego wymagają dostosowania odpowiednich parametrów. Błędy wydruku 3D związane z mostami można zniwelować w następujący sposób:

  • dodanie wsporników, które będą podtrzymywać drukowaną w powietrzu powierzchnię,
  • dokładne sprawdzenie ustawienia mostów – zbyt szybkie ruchy głowicy podczas drukowania mostów mogą spowodować zerwanie aktualnie prowadzonej w powietrzu nitki filamentu.

Nieregularne okręgi i niestykające się linie

Dość powszechny jest problem wiązany z drukowaniem obiektów okrągłych, które powstają w kształcie elipsy lub też niepołączone linie. Oba te problemy spowodowane są rozluźnionymi paskami podłączonymi do silników krokowych. Dla optymalnej pracy powinny być one mocno napięte. Z pewnością warto więc się upewnić, że pręty są prawidłowo nasmarowane. Wystarczy jedna kropla smaru lub oleju do maszyn.

Wybierz WERK 3D!

Jeśli Twoje projekty Cię nie zadowalają i często musisz mierzyć się z błędami podczas wydruku, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Zajmujemy się profesjonalnymi usługami druku 3D. Zadowolenie klienta jest dla nas najważniejsze, dlatego podchodzimy indywidualnie do każdego projektu. Łącząc wiedzę i pasję wykonujemy je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły.