Wygładzanie druku 3D poprawia jego wygląd, sprawia, że jest bardziej estetyczny, a poszczególne warstwy mniej widoczne. Najczęściej strona wizualna jest mniej ważna niż funkcjonalna, ale warto również o nią zadbać. Końcowa obróbka uzależniona jest od technologii, w jakiej powstał wydruk. Sporo można zrobić samemu, ale czasem warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Postprocessing druku 3D
Druk 3D nie wygląda idealnie, jego główną cechą jest funkcjonalność. Jednak zdarza się, że użytkownik chce poprawić wygląd wydruku. Postprocessing to końcowe, wygładzające prace przy modelu.
Wygładzać druk 3D można poprzez:
- szlifowanie,
- polerowanie,
- powlekanie,
- obróbkę cieplną
Szlifowanie wydruku 3D
Jest to najprostsza metoda wykorzystywana do wygładzania druku 3D. Likwidację nierówności, najlepiej rozpocząć od przecierania papierem ściernym o niskiej ziarnistości, stopniowo zwiększając jego ziarnistość. Pamiętajmy o tym, aby szlifować ruchem kolistym.
Polerowanie
Na wyszlifowaną, wygładzoną powierzchnię należy nałożyć pastę polerską. Najlepiej sprawdzają się płynne środki polerskie do metalu. Po wchłonięciu się preparatu należy go intensywnie przetrzeć suchą, czystą, delikatną ściereczką.
Powlekanie
Jest następnym sposobem pozbycia się nierówności. Należy pokryć wydruku np. żywicą epoksydową. Substancja nie pozostawia smug, ponieważ jest samopoziomująca. Pozostawia estetyczną, błyszczącą warstwę.
Obróbka cieplna
Ten proces dokładnie umożliwia wygładzenie powierzchni wydruku 3D. Wydrukowany przedmiot może być odporny na temperaturę, dlatego należy wykorzystać pistolet grzewczy z regulacją temperatury. Poleca się, aby stopić cienką warstwę, następnie wygładzić i uzupełnić luki. Najlepiej zacząć od niższych temperatur.
Rozpuszczanie
Nie jest metoda najprostsza i powszechna, ponieważ aceton nie sprawdza się w tym przypadku. Zaleca się stosowanie środków chemicznych, które nie są powszechnie dostępne (octan etylu, dichlorometan, keton metylowo-etylowy (MEK), toluen i cykloheksanon), wymagają zezwolenia, często też ręki fachowca. Ten sposób polega na ustawieniu modelu w oparach substancji, bezpośrednia aplikacja płynu może poważnie zniszczyć model.
Wady i zagrożenie wynikające z wygładzania wydruku 3D
Postprocessing można wykonać samodzielnie lub oddać w ręce fachowców. Własnoręczne wygładzanie druku 3D jest możliwe, ale wymaga czasu i wprawy. Niewprawiona osoba ma uszkodzić, często bardzo skomplikowany model. Wyrównywanie powierzchni można powierzyć także specjalistom, którzy posiadają odpowiednie technologie i dają gwarancję, że model nie zostanie zniszczony.
Cieszę się, że jesteś częścią mojego życia.
Nie mogę się doczekać kolejnych wpisów!
Trafnie napisane, dlatego warto się zapoznać