Obraz we współczesnym świecie odgrywa bardzo ważną rolę. Social media, takie jak Pinterest czy Instagram (a w coraz większej mierze też Facebook) opierają się głównie na przekazie graficznym. Projektowanie obrazów to jednak nie tylko elementy widoczne w Internecie, ale cała gałąź prężnie rozwijającego się biznesu. Obejmuje on tworzenie banerów reklamowych, ilustracji do czasopism oraz książek, elementów graficznych używanych przez marketingowców i wiele więcej. Jeśli ciekawi Cię zagadnienie projektowania graficznego, lubisz bawić się obrazem, koniecznie sprawdź najlepsze programy graficzne, z jakich możesz korzystać, często za darmo.

GIMP – najprostsze oprogramowanie dla grafiki

GIMP to jeden z najpopularniejszych programów do edycji grafiki. Korzystają z niego miliony użytkowników na całym świecie. Sprawdza się jako narzędzie do prostych działań na zdjęciach, jak i do bardziej skomplikowanych, w tym do tworzenia własnych obrazów. GIMP to program, którego z łatwością możemy rozbudować o nowe funkcje i skrypty. Znakomicie radzi sobie z plikami w formacie PDF. Jeśli szukasz pierwszego narzędzia do działania na obrazach, koniecznie sprawdź GIMPa.

Dla początkujących – PhotoFiltre, oprogramowanie dla grafiki

Darmowy i bardzo ceniony program PhotoFiltre to fantastyczne i dość dobrze rozbudowane narzędzie do obróbki zdjęć. Można w nim także tworzyć całkiem nowe obrazy i grafiki. Skierowany jest przede wszystkim do osób, które dla zabawy zajmują się projektowaniem graficznym. Wszystko to za sprawą intuicyjnego, prostego w obsłudze panelu użytkownika. W podręcznym przyborniku znajdziemy próbnik, spray, gumkę, wiadro z farbą, czy pędzel. Na dole panelu widoczne są filtry artystyczne. Podobnie jak w przypadku GIMPa, PhotoFiltre również może być rozbudowywany.

Paint.NET, CorelDRAW Graphics Suite 2019 i inne programy

Paint.NET to program ceniony przede wszystkim za prostotę oraz mnogość możliwości. Wyprodukowany został pod kierownictwem Microsoftu, dlatego interfejsem przypomina inne programy z rodziny systemowej Windows. Może to być znaczne ułatwienie dla początkujących, którzy działają wyłącznie na programach Windowsa. Prócz standardowych funkcji dotyczących poprawiania zdjęć, ustawiania półprzezroczystości czy użycia magicznej różdżki, program ten oferuje pracę na warstwach.

CorelDraw Graphics Suite 2019 to niezwykły pakiet dla prawdziwych artystów, głównie studiujących grafikę komputerową. W panelu mamy do dyspozycji szereg fascynujących przyborów, dzięki którym stworzymy ilustracje wektorowe, układy stron czy edycję zdjęć. Z pomocą tego ciekawego programu można stworzyć logotypy, grafiki czy nabory reklamowe.

Kolejnym interesującym narzędziem, o którym słyszał chyba każdy człowiek na Ziemi, nawet amatorsko związany z grafiką, są programy z rodziny Adobe. W pełni profesjonalne pakiety oferują wsparcie na najwyższym poziomie dla grafików, architektów, projektantów wnętrz i innych ludzi, których codzienna praca to szeroko pojęta grafika komputerowa. Studia są często pierwszym miejscem, w którym młodzi ludzie stykają się z narzędziami od Adobe, takimi jak: Photoshop, InDesign czy Illustrator. Warto rozwijać swoje umiejętności w tych szeroko stosowanych, profesjonalnych programach, jeśli chcemy związać swoją przyszłość z grafiką.

Możliwości związane z grafiką komputerową

Jeśli uwielbiasz tworzyć grafiki, obrazy, logotypy i inne ciekawe rzeczy, a nie do końca znasz się na programach, chciałbyś podszkolić siebie i zyskać mnóstwo umiejętności, strzałem w dziesiątkę okaże się kierunek kształcenia taki jak grafika komputerowa. Studia na tym kierunku to poszukiwanie swojego stylu, nauka fantastycznych oprogramowań, które przydadzą się w późniejszej pracy, a nawet swego rodzaju furtka do tworzenia nie tylko grafik, ale nawet gier czy filmów. Może zatem stanowić początek fantastycznej przygody!