Litofany – drukowanie zdjęć 3D

Światło oraz druk 3D potrafi przenieść zdjęcie w inny wymiar. Fotografia to z greckiego rysowanie światłem, uchwycone osoby, momenty mogą zyskać nową głębię dzięki obrazowaniu przyrostowemu. Zdjęcia z drukarki 3D to nowa jakość, lepsze ukazanie szczegółów. Litofany to idealny pomysł na prezent albo pamiątkę.

Nowy wymiar fotografii, litofany

Fotografia powstała w XIX wieku, od tego czasu wielokrotnie zmieniał się sprzęt, materiały, ale nadal chodzi o to, aby zatrzymać to, co ulotne. Z jednej strony jest to uznana gałąź sztuki, z drugiej pstrykać zdjęcia może każdy, nawet za pomocą telefonu komórkowego. Albumy, zdjęcia z ważnych uroczystości, wakacji to ważny element historii rodzinnej. Często fotografie zostają jedynie w komputerze, wtedy często o nich zapominamy. Obecnie odbitki mogą być drukowane na wielu materiałach m.in.

  • papierze,
  • tekstyliach,
  • porcelanie,
  • płótnie.

Od niedawna fotografie można także drukować za pomocą drukarek 3D. Zdjęcia, które powstały w technice addytywnej nazywane są litofanami.

Litofania nowoczesna odsłona

Litofany to tradycyjnie cienkie, delikatne porcelanowe płytki, które były wgłębnie rzeźbione. Płaskorzeźby służyły jako dekoracja, osłona źródeł światła, ponieważ to właśnie światło nadaje im prawdziwego wyrazu. Technika litofanii została opatentowana w 1827 roku w Paryżu, w kolejnych latach rozwijana i udoskonalana była także w Prusach i Anglii. Niektórzy historycy za twórców tej metody uważają Chińczyków.

Współczesne litofany mogą powstawać przy pomocy drukarek 3D. Technika addytywna, polegająca na drukowaniu kolejnych warstw modelu idealnie się do tego nadaje. Efekt uzyskuje się poprzez nałożenie w miejscu ciemnych barw grubszej warstwy materiału, a w jaśniejszych stosuje się go mniej. Użycie światła pozwala na zobaczenie przestrzennego obrazu. Stworzenie własnego litofanu nie jest trudne, można skorzystać z programu do obróbki i konwertowania zdjęć, w Internecie dostępne są darmowe wersje. Najlepiej wybrać fotografie o małej ilości szczegółów np. portret.

Aby stworzyć własny litofan należy:

  • zmienić zdjęcie kolorowe w czarno – białe,
  • zapisać obraz w wymaganym rozmiarze,
  • przekonwertować do formatu STL,
  • wydrukować.

W zależności od tego, czy mamy drukarkę 3D możemy sami wydrukować, lub przesłać zdjęcie do profesjonalnej drukarni. Zalecane jest także wzmocnienie fotografii ramką. Współczesne litofany można wygenerować na podstawie fotografii z Internetu lub własnych. Jest to bardzo ciekawy prezent na podświetlony obraz lub np. abażur lampki nocnej. Warto w takiej sytuacji skorzystać z usług druku 3D oferowanych przez profesjonalne firmy.

2021-04-19T11:45:41+02:00