Światło oraz druk 3D potrafi przenieść zdjęcie w inny wymiar. Fotografia to z greckiego rysowanie światłem, uchwycone osoby, momenty mogą zyskać nową głębię dzięki obrazowaniu przyrostowemu czyli litofany. Temat litofanów pojawia się ostatnio bardzo często w sieci, zapraszamy do lektury czym tak naprawdę jest litofan

Zdjęcia z drukarki 3D czyli litofany

Zdjęcia z drukarki 3D czyli litofany to nowa jakość, lepsze ukazanie szczegółów. Litofany to idealny pomysł na prezent albo pamiątkę.

Litofany to trójwymiarowe odbitki fotograficzne wykonane z cienkiego arkusza porcelany lub tworzywa sztucznego. Wydruki te są tworzone poprzez kontrolowanie grubości materiału i zróżnicowanie go na całym obrazie, tak aby przy oświetleniu od tyłu różne poziomy pojawiały się w reliefie i tworzyły obraz 3D. Te kawałki mogą być używane do dekoracji, dzieł sztuki, a nawet jako spersonalizowane prezenty.

Proces tworzenia litofanu

Jak wygląda proces tworzenia litofanu? Rozpoczynasz go od wykonania zdjęcia i cyfrowego przekształcenia go w model 3D, który można wydrukować. Model ten jest następnie używasz do tworzenia formy, która jest wypełniona cienkim arkuszem materiału porcelanowego lub plastikowego. Po wylaniu, utwardzeniu i zastygnięciu materiału, jest on przycinany do wielkości, a następnie umieszczasz go w drukarce 3D.

Po wydrukowaniu litofanu, jest on traktowany specjalnymi lampami UV, aby zapewnić, że materiał nie będzie pękał lub łamał się z czasem. Wreszcie, kawałek może być polerowany i wykończony różnymi szkliwami i farbami, aby zapewnić jeszcze głębszy poziom personalizacji litofanu .

Litofan krótka historia

Proces litofanowy istnieje od wczesnych lat 1800 i może być śledzony we Francji, gdzie został wynaleziony przez barona Paula de Bourgogne. Technika jest dość prosta: zdjęcie lub dzieło sztuki jest drukowane na cienkim arkuszu porcelany lub plastiku za pomocą technologii atramentowej. Różne obszary obrazu są następnie wyrzeźbione, tak że przy oświetleniu od tyłu pojawiają się w reliefie i tworzą żywy efekt 3D.

Litofany są niezwykle trwałe i mogą trwać przez lata przy odpowiedniej pielęgnacji Ich wszechstronność sprawia, że są idealne do wielu zastosowań, w tym dekoracji ściennych, dekoracji stołu, ozdób, spersonalizowanych

Litofany wykonane na drukarce 3D.

Najważniejsze informacje Litofany: to trójwymiarowe wersje zwykłych obrazów. Ze względu na różnice w sposobie załamywania światła w różnych miejscach, najlepiej prezentują się po podświetleniu, stanowiąc wówczas świetny dodatek do różnych prezentów czy ozdób.

Spośród różnych możliwości, litofany stanowią prosty sposób, na wzbogacenie swoich ulubionych zdjęć. Litofany, to zasadniczo wytłaczane zdjęcia, generowane przez drukarkę 3D . Wyniki drukowania, na początku nie pokazują wiele, ale wystarczy je podświetlić, aby zaskoczyła nas ilość szczegółów. Jak to działa? Światło przechodzi przez cienkie części i jest jednocześnie blokowane przez grubsze obszary litofanu.

Nowy wymiar fotografii, litofany

Fotografia powstała w XIX wieku, od tego czasu wielokrotnie zmieniał się sprzęt, materiały, ale nadal chodzi o to, aby zatrzymać to, co ulotne. Z jednej strony jest to uznana gałąź sztuki, z drugiej pstrykać zdjęcia może każdy, nawet za pomocą telefonu komórkowego. Albumy, zdjęcia z ważnych uroczystości, wakacji to ważny element historii rodzinnej. Często fotografie zostają jedynie w komputerze, wtedy często o nich zapominamy. Obecnie odbitki mogą być drukowane na wielu materiałach m.in.

  • papierze,
  • tekstyliach,
  • porcelanie,
  • płótnie.

Od niedawna fotografie możesz drukować za pomocą drukarek 3D. Zdjęcia, które tworzysz w technice addytywnej nazywane są litofanami.

 

litofania druk zdjęć 3D

Litofan nowoczesna odsłona

Litofan to tradycyjnie cienkie, delikatne porcelanowe płytki, które były wgłębnie rzeźbione. Płaskorzeźby służyły jako dekoracja, osłona źródeł światła, ponieważ to właśnie światło nadaje im prawdziwego wyrazu. Technika litofanii została opatentowana w 1827 roku w Paryżu, w kolejnych latach zwijana i udoskonalana była także w Prusach i Anglii. Niektórzy historycy za twórców tej metody uważają Chińczyków.

Współczesny litofan powstaje w druku 3D

Współczesne litofany mogą powstawać przy pomocy drukarek 3D. Technika addytywna, polegająca na drukowaniu kolejnych warstw modelu idealnie się do tego nadaje. Efekt uzyskuje się poprzez nałożenie w miejscu ciemnych barw grubszej warstwy materiału, a w jaśniejszych stosuje się go mniej. Użycie światła pozwala na zobaczenie przestrzennego obrazu. Stworzenie własnego litofanu nie jest trudne, można skorzystać z programu do obróbki i konwertowania zdjęć, w Internecie dostępne są darmowe wersje. Najlepiej wybrać fotografie o małej ilości szczegółów np. portret.

Aby stworzyć własny litofan należy:

  • zmienić zdjęcie kolorowe w czarno – białe,
  • zapisać obraz w wymaganym rozmiarze,
  • przygotować model litofanowy
  • przekonwertować do formatu STL,
  • wydrukować.

W zależności od tego, czy mamy drukarkę 3D możemy sami wydrukować, lub przesłać zdjęcie do profesjonalnej drukarni. Zalecane jest także wzmocnienie fotografii ramką. Współczesne litofany można wygenerować na podstawie fotografii z Internetu lub własnych. Jest to bardzo ciekawy prezent na podświetlony obraz lub np. abażur lampki nocnej. Warto w takiej sytuacji skorzystać z usług druku 3D oferowanych przez profesjonalne firmy.