Wirus COVID-19 rozprzestrzenia się w szybkim tempie, na całym świecie. Jak się okazuje, technologia wydruku 3D może pomóc lekarzom w szpitalach, gdzie zaczyna brakować maseczek ochronnych. Założyciel firmy Prusa Research, Josef Prusa na swoim blogu opublikował niedawno projekt przyłbic, które lekarze mogliby wykorzystywać w tym ciężkim dla nich okresie.
Przyłbice dla lekarzy – konstrukcja osłony twarzy
Na swoim blogu, Prusa udostępnił model do pobrania wraz ze szczegółową instrukcją montażu osłon dla lekarzy. Cała konstrukcja składa się z czterech elementów:
- dwóch drukowanych elementów – góry oraz dołu maski. Według danych podanych na prusaprinters.org czas ich wykonania to ok. 2 godzin. Sugerowana średnica głowicy – 0,4 mm,
- osłony przedniej, wykonanej z odpowiednio przyciętego arkusza przezroczystego plastiku o grubości 0,5 mm do 1 mm (szablon, według którego można przyciąć samodzielnie plastik dostępny na stronie projektu),
- materiałowej gumki, najlepiej takiej, która pozwoli na regulację i wygodne osadzenie na głowie.
Takie osłony z pewnością pomogą w wielu szpitalach, gdzie maseczki ochronne to towar deficytowy. Idealnie pełnią one funkcję ochronną, zapobiegając kontaktom kropelek śliny zarażonego z twarzą pracownika szpitala.
WERK 3D również drukuje osłony dla lekarzy
Na wstępie należy zaznaczyć, że w celu ograniczenia wychodzenia z domu, właściciel firmy Werk3D przetransportował drukarki do swojego mieszkania. Pozwala to na drukowanie osłon przez 24 godziny na dobę. Warto również dodać, że codziennie jesteśmy w stanie wydrukować około 32 sztuk.
Obecnie jesteśmy w trakcie drukowania około stu sztuk osłon. Chcemy również zaznaczyć, że firmy czy też osoby prywatne mogą kupić u nas takowe przyłbice. W ten sposób zarobione pieniądze będziemy mogli zainwestować w kolejne osłony dla lekarzy czy pielęgniarek.
Jeśli chodzi o dane techniczne, do wydruku osłon wykorzystuje się między innymi sztywną folię PET – pełni ona rolę szyby w przyłbicy. Elementy mocujące wydrukowane są w technologii PET-g. Sprawdza się ona idealnie, ponieważ materiał ten jest elastyczny. Nie pęka więc podczas rozszerzania przyłbicy. Ponadto, technologię tą charakteryzuje szybkość wydruku oraz stosunkowo mały skurcz materiału.
To jest doskonałe źródło informacji.
Dzięki Tobie wiem, że zawsze jest nadzieja.
Zachęcam do zanurzenia się w ten tekst – to prawdziwa intelektualna uczta.