Wirus COVID-19 rozprzestrzenia się w szybkim tempie, na całym świecie. Jak się okazuje, technologia wydruku 3D może pomóc lekarzom w szpitalach, gdzie zaczyna brakować maseczek ochronnych. Założyciel firmy Prusa Research, Josef Prusa na swoim blogu opublikował niedawno projekt przyłbic, które lekarze mogliby wykorzystywać w tym ciężkim dla nich okresie.

Przyłbice dla lekarzy – konstrukcja osłony twarzy

Na swoim blogu, Prusa udostępnił model do pobrania wraz ze szczegółową instrukcją montażu osłon dla lekarzy. Cała konstrukcja składa się z czterech elementów:

  • dwóch drukowanych elementów – góry oraz dołu maski. Według danych podanych na prusaprinters.org czas ich wykonania to ok. 2 godzin. Sugerowana średnica głowicy – 0,4 mm,
  • osłony przedniej, wykonanej z odpowiednio przyciętego arkusza przezroczystego plastiku o grubości 0,5 mm do 1 mm (szablon, według którego można przyciąć samodzielnie plastik dostępny na stronie projektu),
  • materiałowej gumki, najlepiej takiej, która pozwoli na regulację i wygodne osadzenie na głowie.

Takie osłony z pewnością pomogą w wielu szpitalach, gdzie maseczki ochronne to towar deficytowy. Idealnie pełnią one funkcję ochronną, zapobiegając kontaktom kropelek śliny zarażonego z twarzą pracownika szpitala.

WERK 3D również drukuje osłony dla lekarzy

Na wstępie należy zaznaczyć, że w celu ograniczenia wychodzenia z domu, właściciel firmy Werk3D przetransportował drukarki do swojego mieszkania. Pozwala to na drukowanie osłon przez 24 godziny na dobę. Warto również dodać, że codziennie jesteśmy w stanie wydrukować około 32 sztuk.

Obecnie jesteśmy w trakcie drukowania około stu sztuk osłon. Chcemy również zaznaczyć, że firmy czy też osoby prywatne mogą kupić u nas takowe przyłbice. W ten sposób zarobione pieniądze będziemy mogli zainwestować w kolejne osłony dla lekarzy czy pielęgniarek.

Jeśli chodzi o dane techniczne, do wydruku osłon wykorzystuje się między innymi sztywną folię PET – pełni ona rolę szyby w przyłbicy. Elementy mocujące wydrukowane są w technologii PET-g. Sprawdza się ona idealnie, ponieważ materiał ten jest elastyczny. Nie pęka więc podczas rozszerzania przyłbicy. Ponadto, technologię tą charakteryzuje szybkość wydruku oraz stosunkowo mały skurcz materiału.

Skontaktuj się