Przyłbice dla lekarzy z druku 3D

Wirus COVID-19 rozprzestrzenia się w szybkim tempie, na całym świecie. Jak się okazuje, technologia wydruku 3D może pomóc lekarzom w szpitalach, gdzie zaczyna brakować maseczek ochronnych. Założyciel firmy Prusa Research, Josef Prusa na swoim blogu opublikował niedawno projekt przyłbic, które lekarze mogliby wykorzystywać w tym ciężkim dla nich okresie.

Przyłbice dla lekarzy – konstrukcja osłony twarzy

Na swoim blogu, Prusa udostępnił model do pobrania wraz ze szczegółową instrukcją montażu osłon dla lekarzy. Cała konstrukcja składa się z czterech elementów:

 • dwóch drukowanych elementów – góry oraz dołu maski. Według danych podanych na prusaprinters.org czas ich wykonania to ok. 2 godzin. Sugerowana średnica głowicy – 0,4 mm,
 • osłony przedniej, wykonanej z odpowiednio przyciętego arkusza przezroczystego plastiku o grubości 0,5 mm do 1 mm (szablon, według którego można przyciąć samodzielnie plastik dostępny na stronie projektu),
 • materiałowej gumki, najlepiej takiej, która pozwoli na regulację i wygodne osadzenie na głowie.

Takie osłony z pewnością pomogą w wielu szpitalach, gdzie maseczki ochronne to towar deficytowy. Idealnie pełnią one funkcję ochronną, zapobiegając kontaktom kropelek śliny zarażonego z twarzą pracownika szpitala.

WERK 3D również drukuje osłony dla lekarzy

Na wstępie należy zaznaczyć, że w celu ograniczenia wychodzenia z domu, właściciel firmy Werk3D przetransportował drukarki do swojego mieszkania. Pozwala to na drukowanie osłon przez 24 godziny na dobę. Warto również dodać, że codziennie jesteśmy w stanie wydrukować około 32 sztuk.

Obecnie jesteśmy w trakcie drukowania około stu sztuk osłon. Chcemy również zaznaczyć, że firmy czy też osoby prywatne mogą kupić u nas takowe przyłbice. W ten sposób zarobione pieniądze będziemy mogli zainwestować w kolejne osłony dla lekarzy czy pielęgniarek.

Jeśli chodzi o dane techniczne, do wydruku osłon wykorzystuje się między innymi sztywną folię PET – pełni ona rolę szyby w przyłbicy. Elementy mocujące wydrukowane są w technologii PET-g. Sprawdza się ona idealnie, ponieważ materiał ten jest elastyczny. Nie pęka więc podczas rozszerzania przyłbicy. Ponadto, technologię tą charakteryzuje szybkość wydruku oraz stosunkowo mały skurcz materiału.

Skontaktuj się

2023-01-12T12:34:37+01:00

5 komentarzy

 1. […] że i my staramy się wspierać służbę zdrowia w walce z epidemią. Wykonaliśmy między innymi przyłbice. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi […]

 2. Tod Gratton 12 stycznia 2023 at 13:14 - Reply

  No to jest dobre. Polecam!

 3. Carmine Mosses 12 stycznia 2023 at 13:20 - Reply

  No to jest bardzo interesujące. Warto podawać dalej

 4. Maria Penasa 12 stycznia 2023 at 13:36 - Reply

  Macie chwilę? Polecam lekturę, która powinna Was zainteresować

 5. Archie Tamburo 12 stycznia 2023 at 13:44 - Reply

  W internecie zawsze można znaleźć ciekawą lekturę. Zobaczcie, co tym razem wypłynęło

Leave A Comment