Biżuteria z drukarki 3D jest coraz bardziej popularna. Technika obrazowania wkroczyła do jubilerstwa. Możliwość stworzenia niepowtarzalnego, spersonalizowanego modelu, z wieloma małymi detalami, szybkie przeskalowywanie, przenoszenie wzorów na różne elementy biżuterii, to wszystko sprawia, że technika 3D może zrewolucjonizować produkcję ozdób.

Nowoczesna technologia w jubilerstwie

Trójwymiarowe modelowanie święci coraz większe triumfy w wielu dziedzinach życia. Drukarnie 3D od lat stosują w medycynie, architekturze oraz innych dziedzinach nauki drukarki 3D. Możliwość szybkiego tworzenia modeli z dużą ilością skomplikowanych szczegółów ułatwiła życie wielu projektantom. Znacząco zmniejszyły się koszty i czas produkcji prototypów takich jak rapid prototyping fdm. Technologia ta wkroczyła także do jubilerstwa.

Jak projektuje się biżuterię drukowaną

Tak naprawdę każdy, może zostać projektantem takiej biżuterii 3D. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni program, istnieją także darmowe wersje i dać upust swojej fantazji. Gotowy plik, w odpowiednim formacie należy wydrukować lub skorzystać z usług drukarni 3D. W ten sposób można stworzyć niepowtarzalny drobiazg dla ukochanej osób, który odlejemy w zakładzie złotniczym.

Obrazowanie przestrzenne stosowane jest także przez firmy jubilerskie, które w ten sposób tworzą całe kolekcje. Możliwość szybkiej przeskalowanie, stworzenia wielu rozmiarów, powielenie wzoru na różnych częściach biżuterii oraz stworzenie nietypowych, skomplikowanych wzorów to największe zalety tej metody. Szybki i stosunkowo tani model może z powodzeniem zastąpić wielogodzinną pracę rąk ludzkich. Wykonywanie poprawek, zmiana prototypu jest dużo prostsza. W przypadku projektowania biżuterii wydrukowanej w 3D dla klientów warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Osoby zajmujące się wydrukami 3D wiedzą, że obraz na monitorze różni się od wydruku np. na ekranie wszystko wydaje się wyraźniejsze, większe. Wiedzą także, że pierwszy model, który może wymagać zmiany, dobrze jest wykonać z tańszego materiału. Drukarki 3D potrzebują także odpowiednich warunków, ponieważ nawet pyłek kurzu może zmieniać pracę lasera, który wykona wadliwy model.

Biżuterię 3D można drukować z:

  • wosków dwuwarstwowych,
  • żywic, materiałów polimeryzujących,
  • z metali.

Za pomocą drukarki 3D można tworzyć gotowe elementy lub wzory do ich odlewania. Z modelu tworzy się jeszcze formę, a odlewaniem zajmują się głównie złotnicy, którzy dokonują także końcowej obróbki biżuterii.

Biżuteria z drukarki 3D

Możliwe jest  także bezpośrednie wydrukowanie biżuterii w 3D. Ten proces polega na bezpośrednim spiekaniu laserowym proszków metali (Direct Metal Laser Sintering) lub selektywnym topieniu laserowym (Selecitv Laser Melting). To rozwiązanie jest mniej popularne, ponieważ jest droższe. Jednak taka technologia pozwala na drukowanie nawet najmniejszych, najbardziej skomplikowanych wzorów m.in. w złocie, srebrze i tytanie.
Druk 3D to skok jakościowy w projektowaniu biżuterii usprawnia tworzenie całych kolekcji, pozwala także na wykonywanie niepowtarzalnych ozdób.
Perfekcyjne wykonanie zapewnią firmy oferujące profesjonalne usługi drukowania 3D.