Model do druku 3D  w drukowaniu przestrzennym to innowacyjna technologia dająca spore możliwości wielu dziedzinom przemysłu. Właśnie dzięki tej technologii możliwe jest szybkie wykonanie makiety architektonicznej czy protezy medycznej. Zanim jednak zaczniemy drukowanie, musimy mieć odpowiedni model. Jak go wykonać? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Model 3D krok po kroku

Pierwszym elementem, o którym należy pamiętać tworząc model 3D jest konieczność zapisania pliku w formacie STL. Jest to format zapisu modelu 3D w postaci siatki trójkątów, która stanowi przybliżenie kształtu oryginalnego modelu 3D.

Przygotowując model do druku 3D należy również pamiętać o pewnych ograniczeniach. Po pierwsze, minimalna grubość ścianek. Dla przykładu, w drukarkach FDM dysze mają zwykle od 0,3 do 0,5 mm średnicy. Szczególną uwagę należy zwrócić na ostre krawędzie – im będą ostrzejsze, tym trudniejsze dla drukarki do wykonania. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem często okazuje się „stępienie” krawędzi w projekcie. Kolejną istotną rzeczą, o której nie można zapomnieć jest rozdzielczość, czyli minimalna grubość pojedynczej warstwy, jaką jest w stanie położyć drukarka tworząc model docelowy.

Kolejny etap to skonwertowanie modelu na G-CODE. Jest to plik z instrukcjami dla drukarki 3D jak ma poruszać głowicą po stole. Służy do tego program, który tnie model do druku 3D na plasterki – potocznie nazywa się go „slicer”. W tym programie należy również ustalić następujące parametry druku 3D:

  • temperaturę stołu i głowicy,
  • średnicę filamentu,
  • wysokość warstwy,
  • szerokość ścieżki,
  • liczbę ścieżek obrysu stanowiących litą zewnętrzną powierzchnię wydruku,
  • liczbę pełnych warstw dolnych oraz górnych stanowiących litą zewnętrzną powierzchnię wydruku,
  • wzór i gęstość wypełnienia wnętrza wydruku,
  • kąt graniczny dla generowania podpór oraz ich strukturę,
  • szybkość przesuwu głowicy.

Co więcej, obecnie prawie każdy slicer posiada opcję stworzenia wizualizacji wydruku na podstawie wygenerowanych przez siebie ścieżek. Warto dokładnie się jej przyjrzeć, ponieważ dzięki temu możemy wyłapać wiele błędów jeszcze przed rozpoczęciem wydruku.

Ostatni etap przygotowania modelu do druku jest przekazanie drukarce przygotowanych instrukcji. Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem kabla USB, jednak w nowszych modelach wykorzystuje się także karty pamięci umieszczanie we wbudowanym czytniku.

W Werk 3D przygotujemy dla Ciebie model 3D

Masz pomysł na wydruk, ale nie umiesz poradzić sobie ze stworzeniem modelu? Przychodzimy z pomocą! Jako profesjonalna firma świadczymy nie tylko usługi drukowania przestrzennego, ale też tworzymy modele w oparciu o wszelkie wymagania klienta. Serdecznie więc zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na werk3d.pl.